Specjalista ds. wyposażenia może powiedzieć, że jakie krzesła komputerowe, taka wydajność pracowników. Chodzi o to, że wyposażenie stanowiska pracy ma wpływ na wydajność załogi. Źle dobrane krzesła komputerowe mogą powodować bóle głowy oraz bardziej przykre i trwałe zmiany, np. deformacje kręgosłupa. Od szefa zależy więc po części, jak z jaką wydajnością swoje zadania będą wykonywać podwładni.
Krzesła komputerowe, czyli fotele biurowe, muszą być dopasowane do biurka i monitora. Tak naprawdę wszystko musi być ze sobą powiązane i uwzględniać potrzeby, wymagania pracownika i jego warunki fizyczne.
Jakie krzesła komputerowe wybrać? Należy kierować się ich funkcjonalnością, czyli możliwościami zmian położenia poszczególnych części: siedziska, oparcia, podłokietników. Idealnym sprzętem jest taki, które umożliwia regulację wszystkie tych składowych wedle indywidualnych preferencji każdego pracownika.
Czasem warto posłuchać podwładnych i spełnić ich życzenia odnośnie wyposażenia biura. Wyjdzie to wszystkim na dobre. Poprawna sylwetka i pozycja w trakcie pracy przełoży się na wydajność pracowników, ich zaangażowanie, kreatywność. To nie pozostanie bez wpływu na wyniki firmy. Poprawi się też atmosfera.
Równie ważne jest to, że po całym dniu załoga nie będzie się czuć jak po ćwiczeniach na poligonie (takie głosy można usłyszeć wśród tych, którzy w firmie siedzą na byle jakich meblach).